Festiwal Teatrów Światła

Festiwal Teatrów Światła

Festiwal Teatrów Światła
„Miasto Piła z nową energią”
Festiwal „Cztery Żywioły”
09.09.2023

O tym, co łączy, o naszych powiązaniach i o tym, co tworzy kulturę między ludźmi, słyszymy poprzez zgromadzenie.

Kilkadziesiąt lat podróży po świecie zaostrzyło naszą ciekawość i zainteresowanie różnymi formami popularnych rytuałów. Ta wieczna potrzeba masowego gromadzenia się, celebrowania i radowania się skłoniło nas do wyobrażenia sobie spektaklu, swobodnej interpretacji powietrznego rytuału niesionego energią oddechu i siłą wnętrzności. Wyobrażamy sobie siebie w dialogu z siłami natury do tego stopnia, że możemy rozpętać burzę, zawołać Słońce lub zamieszać w trzewiach wulkanu, aby rozpalić ogień.

Dialog z tymi niewidzialnymi siłami jest niewątpliwie tym, co charakteryzuje naszą fulgurację. Stamtąd w dużej mierze zbudowane są mity i obrzędy, które towarzyszą nam od tysiącleci. Jeśli dzisiaj to bardziej folklor lub wierzenia religijne, dotykają nas, rzucają nam wyzwanie. W ten sposób przywoływanie voladores (latających ludzi) z prekolumbijskiego Meksyku, indiańskiego snu łapaczy, czy tańca sufickiego, jest to kwestia oderwania się od pierwotnej duchowości, znaczenie tych obrzędów i przywiązanie się do formy. Spraw, by ewoluował, pracuj nad reinterpretacją, aby nadać mu nowe, uniwersalne i ponadczasowe znaczenie. Coś takiego chwyta nas fizycznie, by związać emocjonalnie.

Pomyślany jako doświadczenie, którym należy się dzielić, TAWA jest potężnym wiatrem, błyskawicznym wzrostem w kierunku punktu kulminacyjnego, w którym eksplozje kolorów nawiązują do wyobrażonych wielkich zjawisk naturalnych.

Na placu Staszica obejrzeliśmy podniebny spektakl francuskiej grupy Gratte Ciel pt. „Tawa”. Po wspaniałym widowisku widzowie wspólnie przeszli podczas parady na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie z kolei odbyły się pokazy spektaklu pt. „Rzeka zapomnienia” w wykonaniu Teatru TAK! oraz Teatru Wirtualnego, oraz spektaklu Teatru Tańca Dyemotion pt. „Materia”.

Podczas Festiwalu Teatrów Światła na ulicy 11 Listopada, oraz na placu Domańskiego można było podziwiać instalacje świetlne: „Deszczowa piosenka” – ul. 11 Listopada, „Baśniowy ogród” – plac Domańskiego (za Urzędem Miasta) oraz miasteczko naukowe „Dwa światy światła”.

Scroll to top